Prechádzať sa baňami, napríklad v Banskej Štiavnici, kde to dýcha históriou a vidieť ako prebiehala ťažba v období okolo 18. storočia je zaujímavé. No vyskúšať si cestu do podzemia, ktorú absolvovali baníci ešte v nedávnej minulosti – Baňu Cigeľ uzavreli v roku 2017, je trochu iná skúsenosť 😉🥰. Hornonitriansky banský skanzen je sprístupnený pre návštevníkov od roku 2003 a približuje prácu baníkov pri ťažbe hnedého uhlia.
Pri bani sa nachádza parkovisko a vstup je hneď vedľa. Prehliadku sme si dohodli dopredu telefonicky, termín je potrebné si zarezervovať.
Cenník vstupeniek (07/2022):
Po vstupe do priestorov bane prebehlo krátke školenie a prednáška o bani v záchranárskej miestnosti. Zaplatili sme vstupy a presunuli sme sa do šatní. Cestou sme sa zastavili v sprchách pre baníkov a vypočuli si pár zaujímavostí o bývalej prevádzke. Pocity z tohto miesta ? – zaspalo v čase a priemyselný socializmus. Zvláštne, no zaujímavé. Dozvedeli sme sa napríklad, že v bani pracovalo na jednej smene až 1000 🙃 baníkov ..
V šatniach sme dostali plášte, prilby a baterky. Následne sme sa presunuli na nástupište pre baníkov. Vagóniky o ktorých som si najprv myslel, že sú na uhlie 😃, boli pre nás. Takže nastupovať a hor sa do bane!
V samotnej bani sme sa potom už presúvali pešo cez prístupové chodby. Toto všetko doplnené o výklad o postupoch, technológiách a tiež samotnej prevádzke bane. Za mňa a syna hustéé 😍👍, za manželku trochu menej 🤭. Pod zemou sme boli asi 1,5 hodiny. Navštívili sme okrem iného výdajňu známok pre baníkov, výstavu ťažiacich zariadení a ukážku funkčných podperných zariadení.
Nakoniec naspäť k vláčiku a 1. banskou triedou na povrch 😁. Ešte zopár fotiek mašiniek a sme na konci.
Jedná sa o projekt nadšencov a bývalých zamestnancov baní, ktorí sa prevádzke skanzenu venujú a udržujú ho v chode. Po absolvovaní prehliadky musíme povedať, že majú náš obdiv a držíme im palce 👍. Bolo super, ďakujeme !
Web skanzenu bane Cigeľ : https://www.banskyskanzen.sk/